Як підготовити дитину до школи?

Возможно, это изображение в мультипликационном стиле (книга и текст «хочу в иколу»)
Так як підготувати дитину до школи?
Звісно, для найскорішої адаптації до школи дитина повинна бути, насамперед, здоровою. Поняття здоров’я дитини не обмежується відсутністю гострих та хронічних соматичних хвороб. Воно вміщує в себе гармонійний фізичний та психологічний розвиток, соціальне благополуччя дитини. Розібратися з фізичним станом дитини допоможе педіатр, шляхом проведення ряду тестів, тоді як психо-соціальна гармонія залежить від оточення дитини.
Важко переоцінити роль родини в житті дитини. Відсутність шкідливих звичок та сварок батьків, вірний режим дня та харчування, повноцінний сон та рухова активнсть будуть давати можливість Вашому школяру не боятися складнощів, зменшать тривожність, страхи, допоможуть розвинути впевненість в собі. Підтримка родиною допоможє уникнути психосоматичних розладів, які приводять до формування хвороб.
Дотримання режиму дня гармонізує функціонування організму. Раціонально скомпонований режим дозволить попередити дратівливість, збудливість і збереже високу працездатність дитини. Якщо Ви помітили, що Ваша дитина сильно втомлюється, до кінця дня стає млявою і нервовою, а успішність страждає, постарайтеся правильно організувати її режим, і негативні симптоми, швидше за все, зникнуть самі. При цьому надзвичайно важливо, щоб усі елементи режиму проводилися строго послідовно й у той же час. Це сприяє виробленню стійких умовних рефлексів, при чому кожен попередній етап денного ритму є умовним сигналом для виконання наступного.
У зв’язку з цим учні, які дотримуються режиму дня, швидше залучаються до роботи, швидше засинають і менше втомлюються. Основними елементами режиму дня школяра є: навчальні заняття в школі і вдома, активний відпочинок з максимальним перебуванням на свіжому повітрі, регулярне та достатнє харчування, фізіологічно повноцінний сон, вільна діяльність щодо індивідуального вибору. При організації режиму батькам слід враховувати стан здоров’я своєї дитини і функціональні особливості даного вікового періоду. При чіткому розпорядку дня у дитини формується звичка, коли конкретний час є сигналом для відповідних дій.
У 6-7 років відзначається підвищена чутливість до несприятливих зовнішніх чинників і швидка стомлюваність при навчанні. У молодшому шкільному віці тривають процеси окостеніння і зростання скелета, розвитку дрібних м’язів кисті і функціональне вдосконалення нервової системи. Вік 11-14 років характеризується різкими гормональними зрушеннями й інтенсивним зростанням. Відбувається швидкий розвиток внутрішніх органів: серце росте швидше, ніж просвіт судин, і виникає юнацька гіпертензія. У 15-18 років відбувається завершення статевого дозрівання, зберігається переважання загального збудження та психічної неврівноваженості.
Почати день необхідно з ранкової зарядки, яка полегшує перехід від сну до неспання, дозволить організму активно включитися в роботу. Переважати мають такі вправи, які впливають на різні групи м’язів. Бажано включати навантаження для тулуба, м’язів рук, ніг, черевного преса і спини, вправи на гнучкість хребта і рухливість тазостегнових суглобів. Виконувати їх треба у визначеній послідовності: спочатку потягування, потім вправи для рук і плечового поясу, потім тулуба і ніг. Закінчують зарядку стрибками і бігом, після чого роблять заспокійливу дихання. Тривалість зарядки в залежності від віку від 10 до 30 хвилин. Вправи поступово ускладнюються, прискорюється і темп рухів. Комплекси вправ бажано міняти кожні 7-10 днів. Обов’язковою є забезпечення припливу свіжого повітря на момент занять.
Крім зарядки до фізичного виховання відносяться ігри на свіжому повітрі. Кращими вважаються рухливі ігри, а так само заняття спортом. У грі удосконалюються рухові навички дитини, підвищується його емоційний тонус. Крім того, рухливі ігри дають хороший оздоровчий ефект. Зверніть увагу на плавання, лижний спорт, велоспорт і інші секції в залежність від схильностей дитини. Добре дисциплінують командні ігри: волейбол, баскетбол, футбол. Не забувайте про танці. Не ігноруйте і заняття лікувальною фізкультурою в школі, якщо лікар вважає їх необхідними. Особливо важливо перебування дитини на вулиці увечері перед сном. Доведено, що найкращим режимом є наявність 3-4 прогулянок загальною тривалістю 2,5-3,5 години: чим менша дитина, тим більше часу він повинен проводити на вулиці. Покарання позбавленням прогулянки неприпустимо.
Після ранкової зарядки дитину чекають водні процедури. Дітям шкільного віку після кожної фізичної тренування треба приймати комфортний душ. Поступово температуру знижують: з 30 до 20-15 градусів в кінці. Це гарна гартувальних процедур. Можливий контрастний душ з чергуванням теплого і прохолодного потоків води. Ніщо так не проганяє сон, як ранкове вмивання холодною водою. Необхідний і щоденний душ у післяобідній час, особливо в спекотну пору року. Додавши до цього відвідування басейну 2-3 рази на тиждень, ми повністю реалізуємо потреби дитини.
Сніданок обов’язково повинен бути гарячим і досить щільним, складаючи чверть від добової потреби дитини. Прийом їжі повинен проходити в тихій, спокійній і доброзичливій обстановці. Не дозволяйте дітям під час їжі читати книги й розмовляти. Другий сніданок дитина отримає в школі. Він повинен становити 10 – 15% добової калорійності. Обід – 40%, вечеря – 20- 25%. Останній повинен бути більш легким, ніж сніданок. Це можуть бути каша, сир, кефір, а також овочі та фрукти.
Для дітей 7 – 10 років добова калорійність повинна складати 2300 ккал. Обід близько 13-14 годин, вечеря не пізніше 19.30. Прихильність до режиму в їжі забезпечить сімейний прийом їжі, достатню різноманітність страв та відсутність перекусів.
Повернувшись зі школи, дитина повинна пообідати і обов’язково відпочити. Пообідній відпочинок складе близько 1-1,5 години, без читання книг і перегляду телевізора. Цей час слабкі і часто хворіючі діти повинні приділяти сну. Оптимальним часом для приготування уроків служить період 15-16-ти годин, відповідний фізіологічному ритму найкращого засвоєння інформації.
Починати виконання домашнього завдання рекомендується з найменш важких предметів, переходячи до більш складних. Навчання повинно бути і у разі відсутності домашнього завдання та направлено на закріплення шкільних знань. Максимальна тривалість періоду працездатності становить 30-40 хвилин, після чого слід проводити 15 хвилинні перерви з фізкультхвилинки під музику.
Для занять у дитини має бути своє робоче місце, обладнане столом, стільцем, поличкою для книг, настільною лампою. Меблі необхідно підбирати відповідно з довжиною тіла дитини (при довжині тіла до 130 см висота столу і стільця повинна бути відповідно 54 і 32 см, при 130-145 см – 60 і 36 см, 145-160 см – 66 і 40 см, 160 – 175 см-72 і 44 см, вище 175 см – 78-48 см). Стілець слід засовувати під стіл на 4-8 см, для книг – мати підставку з кутом нахилу 15 °. Стіл ставити ближче до вікна так, щоб світло падало зліва. Пучок світла від настільної лампи повинен бути спрямований на робочу поверхню. Під час підготовки уроків не повинно бути відволікаючих моментів (телевізор, радіо, розмови). Слід домагатися того, щоб дитина готувала уроки в день отримання завдання, що значно скорочує час на освоєння і відновлення отриманих на уроках відомостей.
Півтори-дві години вільного часу дитина може використовувати для занять за інтересами (читання, малювання, гра, перегляд телевізійних передач та ін.) Загальна тривалість перегляду телепередач – не більше 1,5 годин 2-3 рази на тиждень. Без сумніву, винятком з правил може з’явитися ваш дозвіл на перегляд цікавого фільму, якщо дана поступка правильно розуміється і оцінюється достатньою старанністю. У будь-якому випадку кращим дозвіллям буде прогулянка на свіжому повітрі. Вельми корисні заняття в гуртках за інтересами. Дитина може займатися не більш ніж у двох гуртках.
Після вечері настав час прогулянки перед сном. Батьки повинні прищеплювати дитині навички з самообслуговування. Це стосується як дівчаток, так і хлопчиків. Як багато згодом залежить від простих, здавалося б речей: вміння готувати, прибирати, прати і т. д. Це час, коли вся сім’я дома за улюбленою справою обговорює минулий день. Відповідальність дитини за винесення сміття, миття посуду і ін, правильно розуміється, стане найважливішим режимним моментом і підтримає психіку дитини, як повноправного члена сім’ї.
Дуже важливим фактором в режимі дня школяра є сон. Під час сну знижується діяльність фізіологічних систем організму, і лише мозок, зберігаючи активність, продовжує переробляти отриману протягом дня інформацію. Гігієнічно повноцінним вважається сон, що має достатню для даного віку тривалість і глибину. Школяр повинен спати не менше 9-10,5 годин. Дуже важливо, щоб дитина завжди лягала і вставала в один і той же час, тоді буде швидке засинання і легке пробудження. Перед сном обов’язково слід вмитися, почистити зуби, помити ноги і добре провітрити кімнату. Корисний сон при відкритій кватирці, до чого дитини слід привчати з літа. Найбільш здорова температура повітря житлової кімнати – 18 ° С. У значної частини дітей має місце недосипання, пов’язане з раннім початком занять у першу зміну, пізнім відходом до сну (тривалий час приготування уроків, тривалий перегляд телевізійних передач, пізній вечеря). Систематичне недосипання може призвести до перевтоми і невротичних розладів. Безпосередньо перед сном у дитини необхідно сформувати позитивні емоції заохоченням або похвалою, читанням дитині книг.
Якщо школяр займається в другу зміну, щоб встигнути погуляти перед заняттями, він повинен готувати домашні завдання через 30 хвилин після сніданку. Робити уроки ввечері не слід – денна навантаження значно знижує працездатність. На допомогу родині відводиться одна година. Діти, які займаються у другу зміну, снідають і обідають вдома о 8 год. і 13 год. відповідно, полуденок одержують у школі о 16 год. і вечеряють вдома в 19.30.
Звичайно, багато дітей воліють лягати спати пізніше і батьки часто дозволяють це. Якщо дитині достатньо 8 годин нічного сну або дитина звикла ще спати вдень, то цілком можна вкласти дитину спати і в 22 години, але в цьому випадку прослідкуйте, щоб час перед сном проходив в спокійних заняттях. Це можуть бути настільні ігри, конструювання, вишивання, читання.
Перед сном кімнату потрібно провітрити. У спальні бажано підтримувати температуру повітря близько 17 – 19 градусів, звичайно, якщо це не доставляє дитині дискомфорту.
Особливий день для школяра – неділя. Вона повинна бути днем повного відпочинку, у цей день ніяких уроків!
Домашні навчальні заняття краще приготувати в суботу після обіду, а тим, хто вчиться в другу зміну, – у понеділок зранку. Вихідний день слід присвятити улюбленим заняттям і розвагам, а час, що залишився після вечері, присвятити підготовці до наступного навчального дня.
Неділя – день відпочинку, і цей день повинен бути веселим і святковим. Однак це не значить, що можна і перевантажувати його розвагами. Це не значить так само, що можна забути всі правила розпорядку дня. Адже зламати звичний добовий стереотип, зруйнувати вироблений рефлекс на час дуже легко, а відновити важко. У зв’язку з цим розпорядок вихідного дня школяра не повинен значно відрізнятися від такого у звичайні навчальні дні.
У вихідні дні учням бажано вставати не пізніше 7.30, виконувати, як звичайно, фізичну зарядку та всі інші справи, обідати о 12-14 годині, вечеряти не пізніше 19-20 години, лягати спати у звичний час.
Краще проводити неділю повністю на свіжому повітрі. Цікаві екскурсії, нетривалі походи, прогулянки на лижах усією родиною, поїздка за місто – все це дає прекрасний заряд на весь тиждень!
Однак, заповнюючи неділю іграми та фізичними вправами, не можна допускати перевтоми дітей. Не страшно, якщо вони відчують легку приємну втому, – вона швидко проходить і приносить тільки користь, але такі ознаки, як збліднення, млявість, загальне нездужання, головний біль свідчать про перевтому.
Крім того, у неділю можна піти в кіно, у театр чи музей, побувати на святковому заході в школі, почитати цікаву книгу. Знайдуться справи і вдома по господарству.
Правильно організований день школяра швидко приносить позитивні зміни в його настрій, самопочуття і успішність, що позитивно позначається на його розвитку!